Du er her:

ROTASJONSORDNINGER

Fafo-rapport om arbeidstid

Publisert:01.12.10

Offentlig sektor og privat sektor bruker avvikende arbeidstidsavtaler – eller rotasjonsordninger – ulikt, viser en ny rapport fra Fafo.

Forskningsstiftelsen Fafo har utarbeidet en rapport om utbredelsen av avvikende arbeidstidsordninger som krever avtale med forbund/LO. Innen NHOs område er dette arbeidstidsordninger som til daglig omtales som rotasjonsordninger. Dette er for eksempel ordninger hvor det arbeides lange dager 14 dager i strekk, med påfølgende 14 eller 21dager fri.

Rapporten, som er laget på oppdrag fra Arbeidsdepartementet, viser at det er forskjell på offentlig sektor og privat sektor i bruken av slike avtaler. I offentlig sektor benyttes adgangen mest ved særskilte behov knyttet til den ordinære driften. I privat sektor er bruken avgrenset til driftsformer som krever at arbeidstakerne må bo utenfor hjemmet; typisk pendling til store anlegg og underleverandører til f eks verftene.

- NHO er enig med LO i at bruken av rotasjonsordninger bør begrenses slik det i dag gjøres. Vi er opptatt av at arbeidstidsordningene må ivareta den enkeltes helse og sikkerhet, og vi mener derfor at én fridag midt i arbeidsperioden er det beste, samt at arbeidsperiodene i utgangspunktet ikke bør være lengre enn 14 dager, sier forhandlingsdirektør i NHO, Rolf Negård.

- Rapporten gir en god framstilling av dagens praksis, og den beskriver de mest sentrale problemstillingene. NHO vil overfor departementet utdype våre erfaringer med at kostnaden for å få avtale med klubb/forbund om slike ordninger har økt de siste årene. Vi mener det klart henger sammen med at det fra 2006 kun er fagforeningene (der hvor det er organiserte) som kan innvilge fravik fra lovens hovedregler. Vi krever at Arbeidstilsynet også bør ha slik adgang, det vil balansere ”maktforholdet” mellom arbeidsgiver og arbeidstakerne i diskusjonen om betingelsene for slike avvikende arbeidstidsordninger.

En viktig mangel ved rapporten, er ifølge Negård at den ikke berører problemstillingene som oppstår når det er flere fagforeninger på samme arbeidsplass: - Fagforeningene opptrer ikke ensartet med hensyn til krav om betingelser for å inngå avtale, og det skaper store problemer på mange plasser.

KONTAKT OSS

TIPS ANDRE

Tips andre om artikkelen ved å fylle ut og sende dette skjemaet.

Tips andre om denne artikkelen