Du er her:
NHO ser ikke behov for nye utredninger om omfanget eller effektene av nattarbeid. Men anbefaler regelmessig helseovervåking av nattarbeid.
Arbeidslivets parter var i går invitert til Arbeidsdepartementet for å gi innspill omkring nattarbeid – i forbindelse med det pågående arbeidet med stortingsmelding om arbeidsforhold, arbeidsmiljø og sikkerhet i norsk arbeidsliv.
Etter NHOs vurdering er det ikke behov for nye utredninger om omfanget eller effektene av nattarbeid. Men regelmessig helseovervåking av nattarbeid, eksempelvis ved hjelp av bedriftshelsetjenestene anbefales. Videre bør arbeidstidsordninger som inneholder ubekvem tid fordeles jevnt og forholdsmessig blant alle berørte ansatte for å redusere de negative effektene av nattarbeid for den enkelte. Det styrker dessuten kvaliteten i vare- og tjenesteproduksjonen, sikrer nødvendig kompetanseutvikling for den enkelte og for hele skift/turnusteamet.
NHO tok også opp arbeidsmiljølovens § 10-12 (4): - Myndighetenes enerett for LOs fagforeninger om å inngå rotasjonsordninger har satt hensynet til helse, miljø og sikkerhet til side. Det finnes flere eksempler på at retten benyttes til å opprette nye forhandlingsarenaer for høyere lønn og kortere arbeidstid, skriver NHOs direktør for arbeidslivspolitikk, Svein Oppegaard, i et brev til Arbeidsdepartementet i forkant av møtet.
NHO er kritiske til at myndighetene griper inn i forholdet mellom partene i arbeidslivet og klart opptrer i favør av LO som arbeidstakerpart.
- Dette er etter NHOs mening et politisk valg som setter viktige vernehensyn til side. Innretningen på arbeidsmiljølovens § 10-12 (4) er, i likhet med innretningen på ordningen med regionale verneombud, ikke et utslag av trepartssamarbeidet, men et brudd med det, ifølge Oppegaard.
- Langsiktige hensyn til helse, miljø og sikkerhet må gå foran kortsiktige ønsker om oppsamling av tid i lange friperioder.
Arbeidsgiverbegrepet er også tema for St. meld. om arbeidsmiljø. Les NHO-notat her (pdf)
Tips andre om artikkelen ved å fylle ut og sende dette skjemaet.