Du er her:
Vår evne og vilje til nyskaping og til å løse gamle oppgaver på nye måter er en forutsetning for å lykkes i den åpne, internasjonale konkurransen. For alle vestlige høykostland er utfordringen å gjøre ting smartere enn konkurrentene.
Hva må gjøres:
• Prioritere næringsrettet forskning og iverksette en forpliktende opptrappingsplan av norsk forskningsinnsats, slik at 3-prosentmålet kan nås i 2020.
• Gjøre skatteFUNN-ordningen bedre. De uheldige innstrammingene for utgiftsføring av lønnskostnader fra 1. januar 2007 må oppheves. SkatteFUNN bør gjøres mer gunstig for såkalte forskningsintensive unge bedrifter (FUB).
• Styrke brukerstyrte ordninger og virkemidler som lar bedriftene konkurrere nasjonalt. Rammene til Brukerstyrt Innovasjonsarena (BIA) bør økes til 1 milliard kroner årlig.
• Styrke ordningen med forsknings- og utviklingskontrakter. Bruk av innovative offentlige anskaffelser må trappes kraftig opp.
• Investere 20 milliarder kroner over en 10-årsperiode til en langsiktig oppgradering av forskningsutstyr, -bygg og -infrastruktur. Det vil bidra til å sikre gode kunnskapsmiljøer i Norge, samt styrke sjansene for å tiltrekke internasjonale forskere og kunnskapsintensive bedrifter til Norge.
• Det bør foretas en helhetlig evaluering av Innovasjon Norge, Senter for industrivekstanlegg (SIVA) og Norges forskningsråd for å vurdere om det bør foretas en gjennomgripende reorganisering av det samlede virkemiddelapparatet for forskning og innovasjon i Norge.
Tips andre om artikkelen ved å fylle ut og sende dette skjemaet.