Pakistansk minister hos NHO

Publisert:08.09.11
(Klikk for større versjon)

Den pakistanske minister for informasjon og media, Dr. Firdous Ashiq Awan, sa at Pakistan og Norge burde forhandle frem en handelsavtale da hun besøkte NHO onsdag.

Den pakistanske ministeren deltok i et rundebord i NHO sammen med sin delegasjon. Rundebordet under ledelse av NHOs næringspolitiske direktør, Petter Haas Brubakk, var glad for å tilrettelegge et møte med ministeren og norske selskaper med interesse for Pakistan. Han fremholdt at det er i NHOs interesse å arbeide for å støtte opp under medlemsbedriftenes internasjonalisering. Ministeren ønsket et utvidet næringslivssamarbeid med Norge, herunder flere investeringer. Hun tok også til orde for at Pakistan og Norge burde forhandle frem en handelsavtale.

Representanter for ledelsen i Telenor, DNV, Jotun og Statoil presenterte sin aktiviteter og planer for det pakistanske markedet under møtet. Telenor er den største norske investoren i Pakistan og har i dag 27 millioner mobilkunder. DNV sertifiserer ledelsessystemer i pakistanske virksomheter, internasjonale selskaper i Pakistan og innenfor sykehusvesenet i landet. DNV er også aktive innenfor den grønne utviklingsmekanismen på vegne av FN i Pakistan under Kyoto-protokollen om reduksjon av klimagasser. Jotun har både produksjon og salg i Pakistan og ønsker å utvide sitt engasjement. Statoil vurderer Pakistan som interessant marked for gass, men at sikkerhetssituasjonen i de områder gassen er, og som selskapet eventuelt må etablere seg i, gjør at selskapet hittil ikke har gått inn i landet.

Fakta:

  • Norge importerte varer for litt over 500 millioner kroner i 2010 fra Pakistan og Norge eksportere for 155 millioner kroner i fjor.
  • Telenor har investert for over 2 milliarder USD i landet siden 2005 og er blant de største utenlandske investorene i Pakistan.
  • Pakistan var på 83. plass av 183 land på Verdensbankens rankingliste ”Doing Business” i 2011. Norge er på 10. plass.

KONTAKT OSS

TIPS ANDRE

Tips andre om artikkelen ved å fylle ut og sende dette skjemaet.

Tips andre om denne artikkelen