Du er her:
NHO ber i et brev til UD om forsterket innsats for å få til en WTO-avtale i 2010.
I slutten av måneden avholder WTO ministermøte i Geneve. I den forbindelse har NHO sendt Utenriksdepartementet sine synspunkter på den aktuelle forhandlingsrunden. Ministermøtet er formelt sett ikke et forhandlingsmøte, men NHO utelukker ikke at handelsministre i uformelle sammenhenger vil ta opp uløste forhandlingstemaer.
- NHO mener at Norge og alle lands myndigheter nå bør forsterke sin innsats for å få til en avtale i 2010, skriver Petter H. Brubakk, direktør for næringspolitikk i NHO, i sitt brev til UD.
- Finanskrisen og den påfølgende alvorlige økonomiske krisen har ført til at flere land har innført proteksjonistiske tiltak. Dette er en urovekkende utvikling som må stanses. Det er avgjørende for hele det internasjonale samfunnet at vi har et velfungerende multilateralt handelssystem som sikrer åpne grenser og som har ordninger som kan løse mulige handelskonflikter på en ryddig og regelbasert måte.
Etter NHOs oppfatning er en ny WTO-avtale viktig for norsk næringsliv. Men NHO har også merket seg at en rekke toppmøter, G-20, APEC, G-8 og de aller fattigste landene (MUL-landene) alle har gitt uttrykk for ønske om å få på plass en WTO-avtale.
- NHO mener at en ny WTO avtale vil gi positive gevinster for både utviklingsland og industriland og vil være en etterlengtet vitamininnsprøyting i verdensøkonomien, skriver Brubakk.
Tips andre om artikkelen ved å fylle ut og sende dette skjemaet.