Du er her:
NHO oppfordrer norske IT- og konsulentselskaper å være med på å påvirke fremtidig e-handel i Europa.
Privat sektor inviteres nå med i PEPPOL-prosjektet (Pan-European Public Procurement Online), som ledes og koordineres av Norge ved Direktoratet for forvaltning og IKT (Difi). En ny partner skal ha ansvaret for implementering av pilotprosjekter.
- Her er det muligheter for norske IT- og eller konsulentselskaper med et europeisk nettverk til å komme med i det prosjektet som setter retningen for fremtidig e-handel i Europa. Det å bli med oss i en så tidlig fase vil være et stort fortrinn, sier fagdirektør André Hoddevik i Difi og leder av PEPPOL-prosjektet.
Ny partner søkes
Det er satt av et totalt budsjett på inntil to millioner euro for den nye partneren. EU bidrar med inntil 50 prosent eller én million euro, og partneren forventes å investere det tilsvarende. Partneren kan være et selskap eller et konsortium (private og/eller private og offentlige), men med kun ett kontaktpunkt mot PEPPOL.
Partneren som innlemmes i prosjektet skal jobbe i en 12 måneders periode fra mai 2011 til april 2012, inkludert en foreslått seksmåneders utvidelse av prosjektet (til godkjenning hos EU). De viktigste arbeidsoppgavene til den nye partneren vil være koordinering og støtte til etablering, gjennomføring og oppfølging av pilotprosjekter, samt teknisk støtte til det eksisterende teamet for rekruttering av piloter i PEPPOL.
Utlysningen etter en privat partner ble publisert den 27. januar 2011 og var åpen for innlevering av forslag til prosjektdeltakelse til 1. mars 2011 kl 15:00.
Fremtidens offentlig e-handel i Europa
Målet med PEPPOL-prosjektet er at nasjonale europeiske e-handelsløsninger skal kobles sammen med en felles europeisk infrastruktur som omfatter bl.a. elektroniske signaturer, informasjon om leverandører, produktkataloger, ordre- og fakturahåndtering. Prosjektet er en del av EUs store satsning på innovasjon og økt konkurransekraft på det digitale området (CIP ICT-PSP).
Infrastrukturen som PEPPOL nå bygger, er forventet å spille en vesentlig rolle i den fremtidige utviklingen av elektroniske løsninger for offentlige innkjøp i Europa. Et økende antall offentlige virksomheter tester nå ut løsningene med virkelige innkjøp, og rekrutteringen av nye offentlige virksomheter og leverandører fortsetter. I løpet av 2012 forventes PEPPOL-løsningene å være klare til kommersiell bruk.
Tips andre om artikkelen ved å fylle ut og sende dette skjemaet.