STORTINGSHØRING

Investerer ikke for fremtiden

Publisert:15.10.10

- Vi vet at Norge står overfor store fremtidige utfordringer knyttet til eldrebølge og nedbygging av petroleumssektoren. Det er derfor svært viktig at vi nå legger et godt grunnlag for fremtidig verdiskaping og fremtidens arbeidsplasser, sa NHO-sjef John G. Bernander da NHO møtte i høring i Stortinget fredag.

NHO mener det er positivt at budsjettet er tilnærmet nøytralt og at vi nå nærmer oss handlingsregelen: - Dette er viktig for norsk konkurranseutsatt næringsliv. Men samtidig viser tall fra NHOs medlemsbedrifter at det er tydelig investeringsvegring i store deler av næringslivet. Spesielt industrien, reiselivet og bygg- og anleggsnæringen reduserer sine investeringsplaner for 2011. Dette er alvorlig, og NHO anbefaler at avskrivningssatsen for maskiner heves til 25 prosent og at formuesskatten på arbeidende kapital fjernes for å få fart på investeringene igjen. Stortinget bør heller ikke vedta regjeringens forslag om å gi adgang til å utskrive eiendomsskatt på all næringseiendom uten å måtte skrive ut eiendomsskatt i hele kommunen. Dette vil spesielt ramme reiselivet, sa adm. direktør i NHO, John G. Bernander.

NHO er opptatt av at Stortinget følger den prioriteringen de selv la til grunn gjennom handlingsregelen om at de ekstra oljeinntektene på statsbudsjettet skal brukes på å utvikle fremtidens verdiskaping, med satsing på infrastruktur, utdanning, forskning og vekstfremmende skatte- og avgiftslettelser.

- Dessverre er bare 13 prosent av handlingsrommet fra oljepengene i denne regjeringens budsjetter gått til slike vekstfremmende investeringer som Stortinget forutsatte. NHO vil derfor oppfordre Stortinget til å nedprioritere tiltak som gir varige driftsutgifter, og prioritere tiltak på utgifts- og skattesiden som fremmer vekstevne og verdiskaping. Vi må investere for fremtiden.

Bernander pekte spesielt på samferdselsområdet der etterslepet på vei og jernbane i Nasjonal transportplan (NTP) øker til 2,3 mrd kr med årets budsjett: - Dette etterslepet bør tas igjen så raskt som mulig, og spesielt bør investeringene økes. NHO mener også regjeringen bør åpne for prosjektfinansiering med økt samarbeid mellom det offentlige og private og bruk av flerårig budsjettering for raskere framdrift i prosjekter på veg og jernbane. Det er videre viktig å gi forskning og innovasjon for fremtidens arbeidsplasser et etterlengtet løft. Spesielt bør den viktige SkatteFUNN-ordningen utvides.


Se lenke til høringsbrevet i høyre marg.

KONTAKT OSS

TIPS ANDRE

Tips andre om artikkelen ved å fylle ut og sende dette skjemaet.

Tips andre om denne artikkelen