Statsbudsjettet 2026: Ber Arbeiderpartiet holde igjen i forhandlingene

Publisert

Foto: NHO

NHOs kommentarer til statsbudsjettet.

– Vi merker oss at Arbeiderpartiet i forslaget til statsbudsjett står ved løftet om å ikke øke skattenivået for næringsliv og private eiere. Pengebruken er noe høyere enn forventet og vi ber Arbeiderpartiet holde igjen i forhandlingene, sier Ole Erik Almlid, administrerende direktør i NHO.

For NHOs medlemmer er skatt, markedsadgang og tilgang til mer fornybar kraft særlig viktige saker.

– Vi må få på plass et varig skatteforlik som senker skattetrykket for norske eiere og det er viktig at skattene ikke økes mens diskusjonene om forliket pågår, sier Almlid, og fortsetter:

– Regjeringen kan ikke la budsjettforhandlingene trekke i tvil at Norge skal levere på våre forpliktelser i EØS-samarbeidet og NHO legger til grunn at Ap vil sikre fortsatt energisamarbeid med Europa. Regjeringen må også vise at den ønsker å jobbe for økt nett- og kraftutbygging og økte inntekter fra fornybar kraft må også komme vertskommunene til gode.

– Vi forventer at noen av våre bedrifter reagerer på kutt i virkemiddelapparatet samtidig som den offentlige pengebruken øker, avslutter Almlid.

NHOs innspill til finanskomiteen:
Norge trenger et budsjett for styrket konkurransekraft

For at Norge skal være konkurransedyktige og fortsette med velstandsutvikling fremover, må oljepengebruken begrenses og prioriteres på vekstfremmende tiltak.

NHOs «Draghi-rapport» Veien til vekst viser at Norge må løfte oss på innovasjon, energi- og klimaomstilling og vi må håndtere økende sårbarhet i en urolig verden. Statsbudsjettet må bidra til å ruste norsk økonomi for de krevende tider vi står i og som ligger foran oss. Vi må få mest mulig ut av ressursene, så vi kan styrke vår langsiktige vekstevne.

Den norske samfunns- og arbeidslivsmodellen er avhengig av høy sysselsetting for å være økonomisk bærekraftig. Det økende behovet for arbeidskraft fremover krever forsterket innsats for å øke yrkesdeltakelsen og styrke arbeidslinjen. Velferdsordningene skal være et godt sikkerhetsnett og bidra til at flere kan delta i arbeidslivet. Det er positivt at vi ser en dreining fra helserelaterte ytelser til mer arbeidsretta tiltak i budsjettet.

Det er positivt at regjeringen søker å dekke inn satsinger gjennom reelle omprioriteringer i statsbudsjettet. Offentlig forbruk må reduseres, slik at skattenivået kan tas ned. Også i Stortingetsbehandling må det gjøres reelle omprioriteringer, det trengs også langsiktige løsninger som begrenser den kraftige veksten i folketrygdens utgifter.

Vi trenger skattepolitikk som legger til rette for at bedrifter og eiere kan skape verdier og arbeidsplasser. Vi trenger økt nett- og kraftutbygging. Og vi trenger markedsadgang. Det er avgjørende at Stortingets behandling ikke svekker budsjettet og norsk politikk på noen av disse områdene.

Et skattesystem som legger til rette for at bedrifter og eiere kan skape verdier og arbeidsplasser

NHO mener vi trenger et skattesystem som legger til rette for verdiskaping og investeringer. Initiativet til et bredt skatteforlik er positivt, men partiene må avstå fra å øke skattenivået for næringsliv og eiere. Et forlik kan bidra til å gjenreise tilliten mellom næringslivet og myndighetene.

Skattetrykket, særlig eierbeskatningen, må reduseres for å sikre at Norge er attraktivt å investere i. Dersom et skatteforlik ikke lykkes, bør formuesskatten på næringsformue avvikles. På kort sikt bør satsen eller verdsettelsen reduseres framfor å øke bunnfradraget, hvor provenyet i mindre grad vil skjerme næringsformuen.

Det er også positivt at regjeringen foreslår endringer i beskatning av verdipapirfond – det styrker konkurransekraften i norsk fondsforvaltning.

Mer kraft for vekst og omstilling

NHO støtter bruk av karbonprising som virkemiddel i klimapolitikken, men det forutsetter at bedriftene har reelle omstillingsmuligheter. Tilgang på nok fornybar kraft er den viktigste faktoren for å lykkes. Mange bedrifter får i dag avslag på søknader om tilkobling til strømnettet, og økt kapasitet ligger langt fram i tid. Regjeringen mangler en plan for hvordan mer kraft skal utløses. Uten dette kan økt CO₂-avgift virke mot sin hensikt og føre til utflytting i stedet for omstilling. Samtidig er det positivt at regjeringen rydder opp slik at virksomheter under EUs kvotesystem ikke skal betale CO₂-avgift i tillegg.

Det er positivt at elavgiften reduseres. Samtidig kan Norgespris gi flere og høyere pristopper for næringslivet, fordi husholdningene ikke motiveres til å redusere strømforbruket. Når bedriftene rammes hardest av høye strømpriser, bør Enovas ENØK-ordninger i større grad målrettes mot næringslivet for å stimulere til energieffektivisering.

EØS og markedsadgang

For å sikre norske bedrifters konkurransekraft og Norges interesser i EU, er det avgjørende at regjeringen prioriterer å redusere etterslepet av utestående rettsakter i EØS-avtalen og effektiv innlemmelse av nye rettsakter.

Regjeringen må samtidig jobbe mer systematisk med tidlig påvirkning i EUs beslutningsprosesser og sørge for norsk deltakelse på nye initiativer, også på områder som faller delvis eller helt utenfor EØS. NHO vil derfor understreke viktigheten av å sikre tilstrekkelige ressurser og kompetanse til arbeidet med EU, EØS og markedsadgang i forvaltningen.

Andre saker i budsjettforslaget

Forskning

Det er bra at Regjeringen forsterker satsingen på forskning, tungregning og teknologiutvikling. Dette bidrar til økt konkurransekraft og kunnskapsberedskap. Det er viktig at dette ikke blir en salderingspost i forhandlingene.
Regjeringen ønsker økt forsknings- og innovasjonsinnsats i næringslivet. Virkemidler som utløser økt innsats på forskning og innovasjon i næringslivet må sikres tilstrekkelig finansiering, fortrinnsvis gjennom omprioriteringer.

Kompetanse

NHO hadde forventet at Regjeringen følger opp NOU-en fra tidligere i år om en kompetansereform med konkrete satsinger, som bransjeprogram, Kompetansepluss, digital kompetanseplattform og BIO-ordningen. Et godt system for livslang læring er en forutsetning for høy yrkesdeltakelse i en tid med vedvarende mangel på arbeidskraft, og for å lykkes med den grønne og digitale omstillingen.

Digitalisering

Robust digital infrastruktur er en forutsetning for konkurransekraft og omstilling. Prioriteringen av sikkerhet- og beredskap i mobil- og bredbåndsnettene med 421 millioner kroner er bra, men gitt de store behovene beskrevet i nasjonal sikkerhetsplan for digital infrastruktur (2025), er det på langt nær nok.

Forenkling

Det er positivt at regjeringen vil prioritere forenklingsarbeidet, men vi savner en tydelig og forpliktende ambisjon for stortingsperioden. Ifølge Draghi-rapporten er en rigid og fragmentert reguleringsstruktur en av hovedårsakene til Europas produktivitetsgap mot USA og Kina. Dette svekker innovasjonsevnen, øker driftskostnadene, bremser investeringer og hindrer vekst. Kommisjonen foreslår derfor at den regulatoriske byrden skal reduseres med minst 25 prosent, og 35 prosent for SMB. Vi mener Norge må ha mål på et slikt nivå.

Flere i jobb

NHO er glad for at regjeringen styrker arbeidslinjen i dette budsjettet. Norge bruker for mye penger på helserelaterte ytelser og dette må vi klare å snu. NHO er derfor positive til regjeringens forsøksordning hvor unge ikke lenger skal trenge diagnose for å få bistand til å komme inn i jobb, og vi støtter regjeringens forsøksprosjekt om lavere inntektsskatt for unge i jobb. 
Å få ned sykefraværet blir også viktig. NHO er fornøyde med at det nå gjøres en bred kunnskapsinnhenting i IA-arbeidet, og vi mener den nye kunnskapen bør bli utgangspunkt for nødvendige politiske grep i denne stortingsperioden.

Les hele brevet her.

Se opptaket av medlemsmøte med finansminister Jens Stoltenberg om statsbudsjettet 2026: