Nejra Macic er ny sjeføkonom i NHO

Publisert

Bilde av Nejra Macic

Nejra Macic. Foto: Moment Studio

Nejra Macic er ansatt som ny sjeføkonom i Næringslivets Hovedorganisasjon (NHO). Hun begynner i stillingen 1. august 2026.

Macic er i dag nordisk sjeføkonom i Prognosesenteret, hvor hun har jobbet siden 2014. I 2018 ble hun sjeføkonom og deretter i 2023, nordisk sjeføkonom med et overordnet faglig ansvar for makroteamene i Stockholm, Helsinki, København og Oslo.  Macic har en mastergrad i samfunnsøkonomi fra Universitetet i Oslo. 

- Jeg gleder meg til å starte i jobben som sjeføkonom i NHO. NHOs rolle i trepartssamarbeidet og viktigheten av lønnsutviklingen gjør denne stillingen ekstra spennende. Muligheten til å kunne påvirke arbeidslivet og næringslivets rammevilkår gjennom gode analyser er noe jeg tenker vil være både utfordrende og veldig interessant. Krysningspunktet mellom fag og formidling er det jeg liker aller best å jobbe med og jeg ser virkelig frem til å bli kjent med NHO og mine nye kollegaer, sier Nejra Macic.

Sjeføkonomen i NHO har det faglige ansvaret for samfunnsøkonomisk analyse og leder avdeling for samfunnsøkonomi i organisasjonen. Rollen innebærer å være sentral for NHOs politikkutvikling, bidra i den norske lønnsdannelsen og representere organisasjonen og norsk næringsliv i offentligheten, i debatter og foredrag. Sjeføkonomen har det overordnende ansvaret for å analysere norsk økonomi og økonomisk utvikling, levere tydelige, faglig solide råd til NHOs ledelse, medlemsbedrifter og beslutningstakere.  

- Jeg er veldig glad for at Nejra Macic blir sjeføkonom i NHO til høsten. Økonomi og makroanalyse er svært viktig for NHOs arbeid med konjunktur, lønnsdannelse og rammevilkår. Hun blir viktig for å videreutvikle arbeidet med analyse og innsikt i NHO. Hennes erfaring fra Norges største fastlandsnæring - eiendom, bygg og anlegg - samt hennes brede forståelse for næringsliv er riktig "match" for NHO. Nejra er en sterk og samfunnsengasjert formidler, med et analytisk blikk og evne til å gjøre komplekse økonomiske temaer forståelige for et bredt publikum, sier administrerende direktør Ole Erik Almlid i NHO. 

NHO har gjennomført en bred og grundig rekrutteringsprosess vinteren 2026 for å finne en erstatter etter Øystein Dørum som har vært sjeføkonom i NHO siden 2016. Responsen i markedet har vært god, og NHO har vært i dialog med et bredt spekter av relevante kandidater.  

Bilder av Nejra Macic

Bildene kan fritt benyttes i forbindelse med relevante nyhetsartikler. Må krediteres "Moment Studio". 

Bilde av Nejra MacicBilde av Nejra Macic

Nejra Macic. Foto: Moment Studio

Nejra MacicNejra Macic

Nejra Macic. Foto: Moment Studio

Nejra Macic. Foto: Moment Studio