Bedriftsbesøk for ungdomsskoler: Jenter og teknologi I Gutter og barnehage

Bedrifter og barnehager i hele Ager

Nærmere 30 teknologibedrifter og barnehager i hele Agder inviterer ungdom i 9. og 10. trinn til å delta på spennende bedriftsbesøk som gir elevene innsikt i yrkesmuligheter og fremtidige karriereveier – med fokus på mangfold og rollemodeller.

På bedriftsbesøk får jentene og guttene møte inspirerende ansatte, delta i hands-on workshops, bli med på en omvisning hos bedriften og lære om spennende teknologi og ulike yrker innenfor barnehagebransjen.

👩‍💻 Hva er Jenter og teknologi – bedriftsbesøk?

  • Tidspunkt: 13. og 14. november 2025
  • Målgruppe: Jenter i 9. og 10. trinn som allerede har interesse for teknologifag, eller som er nysgjerrige på en utdanningsretning innenfor teknologi.  
  • Formål: Å inspirere jenter til å velge teknologiutdanning og vise frem spennende karrieremuligheter.

👦 Hva er Gutter og barnehage – bedriftsbesøk?

  • Tidspunkt: 13. november 2025
  • Målgruppe: Gutter i 9. og 10. trinn som er nysgjerrige på et yrke i barnehage eller skole. Det er viktig at guttene som deltar er motiverte for å være delaktige i lek og samtale med barna under besøket i barnehagen.  
  • Formål: Å vise gutter at barnehageyrket er en meningsfull og attraktiv karrierevei – og bidra til økt mangfold i sektoren.

Hva skjer under bedriftsbesøkene?

  • Elevene får møte ansatte som gir dem et innblikk i sin jobbhverdag. Jentene får se teknologi i praksis mens guttene vil følge en vanlig arbeidsdag i en barnehage. 
  • Bedriftene tilbyr engasjerende og praktiske aktiviteter under besøket. 
  • Det er mulighet for at transport og enkel servering dekkes av bedriften.
    Merk at transportkostnad som dekkes er inntil 50 kr per elev. Dette må avklares i forkant av bedriftsbesøket med NHO Agder v/ Anne Klepsland Simonsen. Eventuell servering avklares i dialog mellom skole og besøksbedrift i forkant av bedriftsbesøket. 

Se liste under med alle tilbud for Jenter og Teknologi I Gutter og barnehage 
Artikkelen oppdateres med tanke på kapasitet og besøksbedrifter. 

Østre Agder

Arendal

Grimstad

Lillesand/Birkenes

Kristiansand

Setesdal

Lindesnes

Lister

Fakta om Jenter og teknologi I Gutter og barnehage: 

  • Jenter og teknologi, i samarbeid med NHO Agder, inviterer for femte år på rad jenter i 9. og 10. klasse til å delta på turné med bedriftsbesøk! Målet er å inspirere flere jenter på Sørlandet til å velge en utdanning og jobb innenfor teknologi. Dette er likestillingsarbeid i praksis! 
  • Gutter og barnehage arrangeres for andre gang av NHO Agder i tett samarbeid med NHO Geneo. Dette initiativet gir gutter i 9. og 10. trinn en unik sjanse til å få innsikt i ulike yrker innen barnehagebransjen, samt å utforske karrieremuligheter som kanskje ikke har vært i fokus for guttene tidligere.