- Et utstillingsvindu for forsvarsindustri

Publisert

Geir Håvard Hanssen, regiondirektør i NHO Arktis. Foto: Robert Greiner / NHO Arktis

Storkontrakt til Harstad.

Avtalen mellom Forsvarsmateriell og Harstad Mekaniske Verksted (HAMEK) viser hvordan forsvarskontrakter kan skape arbeidsplasser, industriutvikling og styrket beredskap.

- Harstad viser nå resten av Nord-Norge at det er mulig for nordnorsk næringsliv å vinne attraktive kontrakter med forsvaret, sier regiondirektør Geir Håvard Hanssen i NHO Arktis.

Mandag ble det kjent at Forsvarsmateriell har inngått en rammeavtale med HAMEK om vedlikehold av Forsvarets fartøy. Avtalen har en maksimal verdi på 350 millioner kroner og skal bidra til økt vedlikeholds- og verftskapasitet i Nord-Norge.

– Dette er svært gode nyheter både for Harstad og for Nord-Norge. Avtalen viser at Forsvaret ser den kompetansen og kapasiteten som er bygget opp gjennom generasjoner ved verftet i Harstad. Samtidig er dette et bevis på at investeringer i forsvar også kan gi arbeidsplasser, verdiskaping og beredskap i nord. Best for beredskaper er det om vedlikehold og reparasjoner skjer nært der man faktisk seiler, sier Hanssen.

Han mener avtalen er et eksempel på det NHO Arktis lenge har etterlyst: at opprustingen av Forsvaret også må bidra til å utvikle næringslivet i nord.

– Nord-Norge skal ikke bare være vertskap for Forsvarets aktivitet. Landsdelen må også være en del av verdikjedene. Når vedlikehold, reparasjoner og oppgraderinger kan utføres i nord, skapes det kompetansearbeidsplasser samtidig som beredskapen styrkes. Det er en vinn-vinn-situasjon.

Harstad har lange maritime tradisjoner, sterk verftskompetanse og Nord-Norges største tørrdokk. Hanssen mener dagens avtale viser hvordan slike fortrinn kan omsettes i nye kontrakter og økt aktivitet.

– Harstad er blitt et forbilde for hvordan forsvarssatsingen kan omsettes i arbeidsplasser, vekst og beredskap. Byen viser hva som er mulig når lokal kompetanse fra et erfarent verftsmiljø i Harstad møter forsvarsbehov. Dette er ikke bare viktig for Harstad. Det er et signal om at nordnorsk næringsliv kan spille en langt større rolle som leverandør til framtidens forsvar enn det gjør i dag.

Forsvarsmateriell har understreket at avtalen skal bidra til økt vedlikeholds- og verftskapasitet i Nord-Norge, og avlaste kapasiteten ved Ramsund. Den omfatter både nåværende og framtidige fartøyklasser i Forsvaret.

– Dette har mange i nord jobbet lenge for. Forsvarets investeringer må styrke næringslivet og det er ekstra gledelig at dette kommer i tillegg til intensjonsavtalen med BEA systems, som vil gi gjenkjøp. En virkelig god nyhet for nord, NHO Arktis gratulerer.