Hallingdal Trepellets velger å satse – investerer 120 millioner

Publisert

Helge Torsgard er daglig leder i pelletsfabrikken på Ål, som produserer og selger pellets i bulk og storsekk. Pelletsen er produsert av kortreist tømmer. Foto: NHO Viken Oslo

Produksjonen står midlertidig stille, men Hallingdal Trepellets velger å satse videre. Eierne investerer rundt 120 millioner kroner i ny barkemaskin og egen fyrkjele for å øke produksjonen og sikre videre drift. På bedriftsbesøk hos Hallingdal Trepellets på Ål fikk NHO Viken Oslo høre om store investeringer og planer for årene fremover.

I sommer ble forbrenningsovnen til Hallingdal Renovasjon på Kleivi lagt ned. Ovnen leverte varme til tørkeprosessen ved pelletsfabrikken. Restavfallet fra husholdningene i Hallingdal kjøres nå rundt 220 kilometer til forbrenningsanlegget på Klemetsrud i Oslo.

For Hallingdal Trepellets er dette en stor endring. Da fabrikken ble bygget, var den nettopp basert på å bruke overskuddsvarmen fra naboens forbrenningsovn.

– Det er litt krise akkurat nå. Fyringssesongen er snart i gang, lagrene er tomme, og etterspørselen er stor og prisene høye. Vi skulle gjerne ha produsert og solgt, sier daglig leder Helge Torsgard.

Satser for videre drift

Etter å ha vurdert ulike alternativer valgte eierne – Skogindustri Holding, Vidju Holding og Ustekveikja Energi Holding – å satse videre. De investerer rundt 120 millioner kroner i ny fyrkjele og barkemaskin. Målet er å øke produksjonen fra rundt 30 000 til mellom 40 000 og 50 000 tonn pellets i året.

Samtidig som det nye utstyret installeres, oppgraderer bedriften resten av fabrikken. Det er full aktivitet på Kleivi, selv om pelletsproduksjonen etter planen først starter opp igjen i februar eller mars 2027. Investeringen skal sikre drift i mange år framover. 

Bygger og fornyer: I påvente av at ny kjele og barkemaskin er oppe og går, er det full aktivitet på Kleivi. Hele fabrikken oppgraderes. Foto: NHO Viken Oslo

Ser nye markedsmuligheter

Hallingdal Trepellets har hovedsakelig levert pellets til fjernvarmeanlegg og større bygg i Sør-Norge. Nå ser bedriften også nye muligheter i industrien, blant annet hos asfaltverk som erstatter fossilt brensel med pellets.

– Der forsøker vi å posisjonere oss. Pellets er en del av løsningen, sier Torsgard.

Han mener samtidig at det må lønne seg å velge fornybare energiløsninger, både for bedrifter og privatpersoner, og etterlyser sterkere incentiver.

For Hallingdal Trepellets er valget uansett tatt. Mens produksjonen står, investeres det for å kunne produsere mer når fabrikken starter opp igjen.

Satsingen skal sikre videre industrivirksomhet på Ål og gi bedriften et godt utgangspunkt i et marked de tror vil vokse i årene som kommer.