Milliardbedriften mange kjører forbi

Publisert

Fra høyre: Administrerende direktør Rikard Lindqvist, CFO Vidar Solli, HR-direktør Rikke Bakke Olsen, og Tore Andreas Larsen, politisk rådgiver i NHO Viken Oslo. Foto: NHO Viken Oslo

Vipo AS har røtter tilbake til kalosjer og varmeflasker. I dag lager industribedriften avanserte gummi- og polymerløsninger til kunder over hele verden. Etter et rekordår i 2025 rigger selskapet i Krokstadelva seg for videre vekst, fra samme sted som historien startet.

Mange kjører forbi fabrikken ved Drammenselva uten å vite hva som lages der inne. I Kalosjegata i Krokstadelva utvikler og produserer Vipo produkter som brukes på havbunnen, på offshoreinstallasjoner, i forsvarsindustrien, infrastrukturprosjekter og i annen krevende industri.

– Vi er en 130 år gammel bedrift, som startet i Krokstadelva og har ambisjoner om å være i Krokstadelva de neste 130 årene, sier administrerende direktør Rikard Lindqvist.

Administrerende direktør i Vipo AS, Rikard Lindqvist. Foto: NHO Viken Oslo

Fra kalosjer til høyteknologi

Historien om Vipo går tilbake til 1896. Den gang var virksomheten kjent som Den Norske Galosche & Gummivarefabrikk. Siden har den båret flere navn, blant dem Mjøndalen Gummivarefabrikk, Viking Mjøndalen, Trelleborg Viking og Trelleborg Offshore.

I 2021 fikk den gamle gummifabrikken norske eiere igjen. Trelleborg solgte virksomheten i Krokstadelva, og Thor Hegg Eriksen og John Otto Lippert kjøpte bedriften gjennom Kalosjen Utvikling AS. For Hegg Eriksen var det ikke en ukjent virksomhet han overtok. Han kjente både folkene, kompetansen og produktene fra innsiden.

Samtidig fikk selskapet nytt navn. «Vi» viser til Viking Mjøndalen, mens «po» viser til polymer. Navnet peker dermed både bakover mot historien og fremover mot det selskapet lever av i dag, avansert materialteknologi.

Gummi er ikke bare gummi

Hos Vipo er gummi høyteknologi. Bedriften utvikler løsninger for blant annet brannbeskyttelse, korrosjonsbeskyttelse, termisk isolasjon og fleksible rørsystemer. Dette er produkter som må tåle ekstreme forhold. De skal fungere under høyt trykk, sterk varme, krevende vær, saltvann og tøff industriell bruk.

– Vi er med hele veien fra råmateriale til ferdig produkt og montering. Noe monteres her, noe monteres ute hos kundene, forteller Lindqvist.

– Mye av konkurransefortrinnet vårt ligger i materialkunnskapen, egne oppskrifter og erfaring som er

bygget opp over tid. Det er vår «secret sause». Vi konkurrerer ikke først og fremst på pris, men på å løse problemer få andre kan løse. Grunnkompetansen kommer alltid herfra, uansett hvor i verden kundene er.

Kompetansen bygges i huset

En av selskapets styrker er også en av det utfordringer. Kompetansen de trenger, finnes ikke alltid ferdig utdannet. Særlig gjelder det folk med kunnskap om polymerer og gummiblandinger. Også CNC-operatører og industrimekanikere kan være krevende å få tak i. Derfor må mye læres på arbeidsplassen.

– Vi bygger våre egne. Vi tar inn lærlinger og ungdom på utplassering, og mye læres her hos oss, sier HR-direktør Rikke Bakke Olsen.

Flere ansatte har startet ett sted i bedriften og jobbet seg videre oppover. Mange blir i bedriften lenge, gjerne gjennom et helt yrkesliv. Hvert år markerer Vipo ansatte med 25, 30 og 40 års fartstid.

– Hvis du ønsker det og liker å jobbe, blir du satset på. Her får du være med på mye, sier hun.

– I en bedrift som Vipo får folk gjerne et bredt spekter av oppgaver og stort ansvar. Man kan være tett på hele prosessen fra utvikling, produksjon til ferdig produkt. Det gjør arbeidsplassen attraktiv for dem som liker å lære, ta ansvar og se resultatet av det de jobber med, legger Lindqvist til.

Et rekordår bak seg – nye markeder foran seg

2025 ble et rekordår. Driftsinntektene endte på rundt 1,1 milliarder kroner, opp fra 855 millioner kroner året før. Årsresultatet økte også kraftig. Men veksten handler ikke bare om tall. Den handler også om retning.

Markedene Vipo leverer til, er i endring. Innen olje og gass handler mye nå om oppgradering av eksisterende infrastruktur. Samtidig ser selskapet nye muligheter innen forsvar, luftfart, fornybar energi og infrastruktur. Også internasjonalt øker aktiviteten, blant annet i Brasil.

Det nylige oppkjøpet av Hurum Plastindustri er også med på å styrke komposittkompetansen og utvide porteføljen ytterligere.

Vil vokse videre fra Krokstadelva

Vipo har vokst mye, og ambisjonen er å fortsette. Men videre vekst krever mer enn nye kunder og gode produkter.

– Vi trenger folk med riktig kompetanse, nok strøm til konkurransedyktig pris og mulighet til å utvikle området vi ligger på. Det handler om å kunne bygge ut, investere og ta nye kontrakter, sier Lindqvist. Han legger ikke skjul på at det er krevende å få til reguleringsplaner som gjør det mulig for bedriften å oppskalere ytterligere i Krokstadelva. Men de er i gang, og velger å tro at det vil gå i orden.

Viktig for norsk verdiskaping

Det er lett å overse hjørnestensbedrifter som Vipo. De lager ikke produkter folk flest har hjemme i stua. De ligger ikke alltid midt i sentrum. Og mye av det mest avanserte skjer bak fabrikkvegger de fleste kjører intetanende forbi. Men det er nettopp der mye av verdiskapingen foregår.

Vipo har vist at det går an å bygge industri i verdensklasse fra Krokstadelva. Nå vil den 130 år gamle bedriften vokse videre der den alltid har vært, og fortsette å skape verdier for Krokstadelva, Drammen og Buskerud. Det heier vi på!