– Vi ønsker de nyvalgte stortingsrepresentantene lykke til med et viktig samfunnsoppdrag. Vår oppfordring er klar: Sørg for å sikre forutsigbare og konkurransedyktige rammevilkår for næringslivet i regionen, sier Hildegunn Fallang, fungerende regiondirektør i NHO Viken Oslo.
Tydelig beskjed fra næringslivet
I forkant av valget har NHO kartlagt hvilke saker bedriftene er mest opptatt av og som det nye Stortinget og regjering må prioritere de neste årene. Denne listen viser de 14 viktigste sakene, i prioritert rekkefølge:
- Redusere formuesskatt på arbeidende kapital
- Økonomisk politikk som bidrar til lavt rentenivå og konkurransedyktig kronekurs
- Redusere skjema- og oppgavebyrder for næringslivet
- Mer fleksible ansettelsesregler (herunder mer fleksible innleieregler)
- Tiltak for lavere sykefravær
- En mer effektiv offentlig sektor
- Enklere skatte- og avgiftsregler
- Mer fleksible arbeidstidsreguleringer
- Lavere skattesats på bedriftsoverskudd
- Opprettholde EØS-avtalen/tettere tilknytning til Europa
- Økt bruk av private leverandører i offentlige tjenester
- Utdanningssystem som leverer kandidater tilpasset arbeidslivets behov
- Bedre offentlige innkjøp, som stimulerer innovasjon, seriøsitet og mangfold
- Tilgang til nok kraft
– Dette er en tydelig melding fra bedriftene om hva som må til for å skape vekst og trygghet i norsk økonomi. Vi trenger politikk som gir forutsigbarhet, konkurransekraft og fleksibilitet, sier Fallang.
Regionens næringsliv trenger politisk handlekraft
NHO Viken Oslo representerer bedrifter i fire fylker med stor næringsaktivitet. Bedriftene her er avhengige av stabile rammevilkår, tilgang på kompetanse og god infrastruktur.
– Vi må få på plass en politikk som gjør det enklere å skape og drive bedrift. Det handler om å redusere skjemavelde, sikre tilgang på kraft og kompetanse, og sørge for at Norge står sterkt i det europeiske samarbeidet, sier Fallang.
Hun peker også på behovet for å styrke den felles- bo og arbeidsmarkedsregionen Oslo, Akershus, Buskerud og Østfold utgjør. Samferdselssatsing i regionen blir viktig framover, blant annet prosjekter som Fellesprosjektet Ringeriksbanen og ny E16, ny Glommakryssing og å sikre et bedre og mer punktlig kollektivtilbud i storbyområdene.
– Vi håper alle de nyvalgte stortingsrepresentantene fra vår region tar med seg denne tydelige beskjeden fra næringslivet i regionen inn i arbeidet på Stortinget. Det er avgjørende for at vi skal lykkes med å skape et konkurransedyktig og bærekraftig næringsliv framover, avslutter Hildegunn Fallang.