Mangel på sjåfører? Saltens Gruppen løser rekrutteringsbehovet med egen trafikkskole

Publisert

For et konsern som Saltens Gruppen, med 900 ansatte og et kontinuerlig behov for kompetanse, er det ikke nok å vente på de riktige kandidatene. Selskapet etablerer nå en egen trafikkskole for å skreddersy utdanningsløp og sikre morgendagens arbeidskraft, ofte i samarbeid med Nav.

Saltens Gruppen består av virksomheter innen persontrafikk, logistikktjenester og miljøtjenester, og har i dag over 900 ansatte. Konsernet drifter 500 kjøretøy, 32 anlegg, og har en årlig omsetning på 1,27 milliarder kroner.
Konsernsjef Anders Mjaaland presenterer et konsern i kontinuerlig utvikling, med et sterkt fokus på mangfold, inkludering og livsløpsbasert tilrettelegging.
 
Saltens Gruppen har et vedvarende rekrutteringsbehov, med fokus på integrering, jobbmuligheter, livsløp og utdannelse. Med ansatte fra mange nasjonaliteter har konsernet et bredt mangfold, som gir et fortrinn i arbeidet med integrering og inkludering.
Konsernet legger til rette for ansatte i ulike livsfaser, og tilbyr fleksible løsninger som gjør det mulig å stå lengre i arbeidslivet. Med stor bredde i arbeidsområder finnes det mange muligheter for intern mobilitet og kompetanseutvikling.
 
Saltens Gruppen etablerer nå sin egen trafikkskole for å utdanne nye sjåfører. Dette gir en større fleksibilitet for å kunne tilpasse egne løp for kandidater fra Nav. Et av selskapene i konsernet har i dag en egen kvalifiseringsordning for ungdom. Unge får prøve seg som sjåfør i liten lastebil som kan kjøres med klasse B-sertifikat og de får etter hvert tilbud om å ta førerkort klasse C (tyngre kjøretøy). Dette er et konkret tiltak for å senke terskelen for opplæring og rekruttering.​