Slik jobber de for at én av ti er lærling eller i arbeidstrening

For å sikre fremtidig kompetanse og ta et utvidet samfunnsansvar, har Haugaland Kraft satt et tydelig mål: 10 prosent av de ansatte skal være i et opplæringsløp.
For å sikre fremtidig kompetanse og ta et utvidet samfunnsansvar, har Haugaland Kraft satt et tydelig mål: 10 prosent av de ansatte skal være i et opplæringsløp.
Haugaland Kraft tar ansvar ut over egen virksomhet og har som mål at 10 prosent av de ansatte skal være i arbeidstrening eller lærlinger. Dette reflekterer selskapets satsing på inkludering i arbeidslivet.
Gjennom en systematisk satsing på lærlinger, arbeidstrening for de som står utenfor, og tiltak for å beholde erfarne seniorer, bygger de en robust og inkluderende arbeidsstyrke. Lær mer om hvorda de jobber for å nå sitt ambisiøse mål.
Selskapet er en lærebedrift med 38 lærlinger fordelt på fem fagdisipliner. De deltar i prosjektet Gnist, som gir ungdom utenfor ordinære strukturer muligheten til å bli lærlinger. For å inkludere flere arbeidssøkere, benytter Haugaland Kraft arbeidstrening som en bro til fast ansettelse, med lønnstilskudd der det er nødvendig.
Arbeidsmiljøet styrkes gjennom en årlig HMS-uke, medarbeiderundersøkelser og individuell oppfølging. Selskapet er involvert i ungt entreprenørskap og vil fra 2025 tilby trainee-stillinger. I samarbeid med næringshagen i Odda vurderer de tiltak for å tiltrekke unge talenter, inspirert av suksessen til Sildikon Valley-prosjektet i Haugesund.
Haugaland Kraft tilbyr 7,5 timers arbeidsdag inkludert lunsj og har nylig økt aldersgrensen fra 70 til 72 år for å holde ansatte lenger i jobb. Fokus er å sikre at alle ansatte blir sett og får meningsfulle oppgaver, slik at de finner motivasjon og blir i jobben lenger.