Det var dette som var tema da NHO, Forskningsrådet og Norsk Industri inviterte til seminar under Kongsberg Agenda om maritim KI, der også Forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland (AP) deltok. Hun fikk overlevert rapporten Implementering av autonomi og kunstig intelligens i maritim sektor.
NHO og Norsk Industri, i samarbeid med Forskningsrådet, Maritimt Forum, FI – Fremtidens Industri og Kysthavnalliansen, gjennomført dialogmøter med maritime bedrifter i Ålesund, Stavanger, Trondheim og Kristiansand. Målet har vært å hente inn erfaringer og synspunkter fra næringen om hvilke utfordringer som må løses og hvilke tiltak som bør prioriteres for å lykkes med implementeringen av KI og autonome løsninger.
Innspillene fra møtene som er sammenfattet i rapporten viser at interessen for KI er stor, særlig når det gjelder å forbedre operasjonell effektivitet, styrke sikkerheten, redusere miljøpåvirkningen og fremme innovasjon. Ifølge Forskningsrådet har forskningen på maritim KI økt betydelig de siste årene, med en åttedobling siden 2019. Internasjonalt forventes markedet for KI i maritim sektor å vokse med 22 prosent årlig, og nå en verdi på over tre milliarder dollar innen 2028 (Thetius, 2023).
Møtene har også avdekket et behov for tydeligere regulatoriske rammer, styrket samarbeid mellom offentlig og privat sektor, samt økt satsing på kompetanse og forskning – i tillegg til viktigheten av at cybersikkerheten utvikles i takt med den teknologiske fremgangen.
Selv om innspillene ikke gir et fullstendig bilde av hele næringen, gir de perspektiver på hva som rører seg og hva som må til for at Norge skal beholde sin posisjon som en ledende maritim nasjon i en digital tid.
Les mer i rapport her.