Digital Markets Act
Forordningen om digitale markeder (2022/1925) stiller krav til tilbydere av ulike former for nettplattformer.
Forordningen om digitale markeder (2022/1925) stiller krav til tilbydere av ulike former for nettplattformer.
Nettplattformer som søkemotorer, sosiale medier og e-handelsplattformer spiller en stadig viktigere rolle i vårt sosiale og økonomiske liv. Siden e-handelsdirektivet i 2000 har EU-reglene for digitale plattformer stort sett vært uendret. Noen få store plattformer oppfattes nå som portvoktere mellom bedrifter og forbrukere, med betydelig økonomisk makt og kontroll over digitale økosystemer. Dette gjør det utfordrende for konkurrenter og nye aktører å ha samme forutsetninger, og for konkurransemyndighetene å gripe inn.
I desember 2020 publiserte Kommisjonen et forslag til Digital Markets Act (DMA), som innfører harmoniserte regler for å regulere adferden til digitale plattformer som portvoktere i EU. Dette skifter fra konkurranseinngrep i ettertid til regulering i forkant, og etablerer regler for utpeking av "portvoktere" og utforming av forpliktelser og forbud. Dette vil radikalt endre hvordan store digitale plattformer opererer i EU. Samtidig lanserte Kommisjonen et forslag til en lov om digitale tjenester.
Portvoktere er virksomheter som driver store digitale plattformer som i stor grad påvirker rammer og regler for forbrukervalg. De er store eller viktige nok til å påvirke konkurransen på sine områder, og har så stor innflytelse at det er vanskelig for nye aktører å utfordre deres dominerende markedsposisjon.
Digitale plattformer kan utpekes som portvoktere dersom de tilbyr nærmere definerte sentrale plattformtjenester. Det dreier seg om virksomheter som tilbyr minst én sentral plattformtjeneste og som tilfredsstiller følgende kriterier:
DMA ble publisert 13. oktober 2022, og trådte i kraft 1. november 2022. I juli 2023 erklærte sju selskaper at de oppfylte kriteriene, og 6. september 2023 utpekte Kommisjonen formelt seks portvoktere (Alphabet, Amazon, Apple, ByteDance, Meta og Microsoft). Portvokterne har vært nødt til å overholde reglene siden 7. mars 2024.
Forordningen er markert som EØS-relevant fra EUs side. Forordningen er nå til behandling i EØS EFTA-statene. Forordningen krever lovendringer, og innlemmelse i EØS-avtalen krever derfor Stortingets samtykke, jf. Grl. § 26 andre ledd.