Lønnsoppgjøret: LOs krav i hovedoppgjøret 2026

Publisert

Profilbilde av Nina Melsom.

Nina Melsom, områdedirektør for arbeidsliv og tariff. Foto: Moment Studio

Under LOs representantskap tirsdag 17. februar ble det klart at årets lønnsoppgjør blir forbundsvist. Det betyr at hver enkelt landsforening forhandler med sin motpart på arbeidstakersiden. NHO merker seg dette og LOs krav i årets oppgjør.

Lønnsoppgjøret 2026 gjennomføres i en tid preget av handelskrig og stor global uro, noe som bidrar til økt usikkerhet i norsk næringsliv. NHOs siste medlemsundersøkelse viser fremdeles tydelige forskjeller i markedssituasjonen mellom ulike næringer, og utfordringene er fortsatt store i byggenæringen.

LOs representantskap vedtok at årets oppgjør blir forbundsvist og at viktige krav til årets lønnsoppgjør blir økt kjøpekraft, lavlønnstillegg og forskuttering av syke-, foreldre- og pleiepenger.

– Lønnsoppgjøret må sikre en god og balansert utvikling i norsk økonomi og konkurransekraft over tid, og må bidra til å opprettholde og videreutvikle norsk næringsliv og arbeidsplasser. Det er fortsatt stort strekk i laget mellom ulike næringer, og betydelig usikkerhet rundt utviklingen i internasjonal handel. Dette understreker viktigheten av en god balanse mellom sentralt og lokalt avtalte lønnstillegg, slik at det er rom for tilstrekkelig fleksibilitet for å hensynta de økonomiske ulikhetene mellom bedrifter og bransjer, sier Nina Melsom, direktør for arbeidsliv og tariff i NHO.

LOs representantskap vedtok også krav om forskuttering av sykepenger og uttalte seg dernest om veien videre for avtalefestet pensjon (AFP).

– Utbetaling av sykepenger er et offentlig ansvar, og bedriftene kan ikke fungere som garantist for offentlige velferdsordninger. Forskuttering av sykepenger gir ulike kostnadsutslag for ulike bransjer, og påvirker bedriftenes likviditet og kostnader til administrasjon. Forsinket utbetaling av sykepenger fra Nav er en bekymring vi deler med LO, men forskuttering er ikke en forpliktelse som kan legges på den enkelte bedrift, sier Melsom.

– Vi er glade for at LO nå ser ut til å finne en felles plattform slik at vi kan jobbe frem en mer sosialt og økonomisk bærekraftig AFP-modell. Klarer vi det, vil det ha stor betydning for de mange arbeidstakerne som ikke fyller kravene til dagens ordning.

Les mer om gangen i et lønnsoppgjør

Viktige datoer i årets hovedoppgjør

Den 13. februar kom foreløpig rapport fra Teknisk beregningsutvalg (TBU), som danner grunnlaget for årets lønnsoppgjør. Les mer om TBU-rapporten her

Den 5. mars samles NHOs representantskap for å vedta NHOs forhandlingsposisjon for lønnsoppgjøret.

Den 23. mars starter lønnsoppgjøret med kravoverlevering mellom Fellesforbundet og Norsk Industri, etter frontfagsmodellen

Frontfagsmodellen betyr i praksis at konkurranseutsatt industri setter seg ved forhandlingsbordet først, fordi norsk økonomi er avhengig av at lønnveksten holdes innenfor rammer som industrien kan tåle.

Frontfagsmodellen har over tid gitt Norge høy og jevnt fordelt verdiskaping, lav arbeidsledighet og god konkurranseevne, var konklusjonen til Frontfagsmodellutvalget i 2023.

Andre viktige datoer i lønnsoppgjøret 2026 finner du her