Svakere situasjonsvurdering blant NHOs medlemsbedrifter i september

Publisert

Illustrasjon bybilde

Markedssituasjonen svekket seg noe i september, og utsiktene fremover er fortsatt svake.

Markedssituasjonen blant NHOs medlemmer svekket seg noe fra august til september. I september oppga 20 prosent situasjonen som god, mens 23 prosent oppga den som dårlig. I august var begge andelene 21 prosent. 

Andelen som venter forverring de neste seks månedene økte til 23 prosent i september, fra 21 prosent i august. Andelen som venter bedring økte også, fra 12 til 14 prosent. 

Det er store næringsvise variasjoner. Åtte landsforeninger har et flertall bedrifter som oppgir situasjonen som god kontra dårlig, mens sju landsforeninger har et flertall som oppgir situasjonen som dårlig. NHO Byggenæringen er landsforeningen hvor situasjonsvurderingen er dårligst, mens situasjonsvurderingen er best i Finans Norge, Offshore Norge og Fornybar Norge.

Utsiktene er negative i et flertall av landsforeningene. Kun Fornybar Norge og Offshore Norge har et flertall optimister. Svakest er utsiktene i NHO Byggenæringen, NHO Service og Handel og NHO Transport.

Utsiktene er negative i samtlige fylker. Situasjonsvurderingen er best i Rogaland og Vestland, og svakest i Trøndelag og Østfold. 

Undersøkelsen ble gjennomført 25. august – 2. september. 2714 bedrifter svarte.