Foto: Artem Bali // Unsplash

EØS og internasjonal handel

USA, EU og handelspolitikk: Analyser og annen nyttig informasjon for norsk næringsliv

Donald Trumps politikk har direkte konsekvenser for økonomien og næringslivet både i Norge og i resten av verden. Her finner du oversikt over arrangementer, analyser samt svar på ofte stilte spørsmål om handel, økonomi og konsekvenser for næringslivet.

NHOs Internasjonale strategi

NHO skal bidra til å styrke medlemsbedriftenes muligheter til å lykkes med internasjonal virksomhet. Strategien viser hvordan vi jobber med dette.

Europapolitisk posisjonsnotat

NHOs europapolitiske posisjonsnotat ble lansert i forbindelse med EØS-avtalens 30 årsjubileum. Dokumentet inneholder politikk på hvordan EØS-avtalen burde forvaltes, og 30 tiltak for å styrke Norges forhold til EU.

Nyheter

  1. |

    Eksportreform 2.0 løftes på den politiske agendaen

    – Det er behov for en mer målrettet eksportpolitikk og et mer effektivt virkemiddelapparat – særlig i møte med økende geopolitisk usikkerhet, mer handelsbarrierer og sterkere internasjonal konkurranse, sa Arvid Moss, leder av Nasjonalt eksportråd, da LO og NHO samlet sentrale aktører til konferanse 24. februar 2026. Han understreket at tempoet i reformarbeidet blir svært viktig.